Kromě padesátiprocentního kompenzování nájemného a plné náhrady mezd včetně odvodů (již fungující programy Covid – nájemné a Antivirus) obdrží restaurace také denní příspěvek 400 korun na zaměstnance.

 

Podle prezidenta České barmanské asociace Aleše Svojanovského jde o kompromis přijatelný s velkými výhradami. CBA totiž po vládě původně požadovala přijetí kompenzací na bázi německého či rakouského modelu. To však ministr průmyslu a obchodu Havlíček odmítl. Někteří vládní činitelé přitom před jednáním kabinetu mluvili o „stoprocentních kompenzacích pro gastronomii“.

 

„Zatímco u našich západních sousedů kompenzace tamním provozovatelům pokrývají až 80 loňského obratu, u nás se dle prvotních odhadů dostáváme na 30 až 40 procent. To je velký rozdíl, i tak ale musíme kvitovat, že vláda s těmito kompenzacemi přišla,“ prohlásil Aleš Svojanovský s tím, že v tomto okamžiku (úterý dopoledne) ještě nejsou známé detailní podmínky pro získání kompenzací.

 

„Nyní bude ze všeho nejdůležitější, aby vláda zajistila co možná nejrychlejší administraci a distribuci kompenzací podnikům, z nichž je většina na pokraji ekonomického kolapsu. Řada z nich se už bohužel ocitla za hranou a ani po odeznění krize neotevřou. Navíc se v kompenzacích úplně zapomnělo na dodavatelskou strukturu. Radost nemohou mít ani provozovatelé podnikající ve vlastní nemovitosti, kterou například splácejí úvěrem. Na ty se Covid – nájemné samozřejmě nevztahuje,“ dodal prezident CBA.

 

Uzavření gastronomických podniků přichází jen nedlouho poté, co je vláda povolila po druhé vlně epidemie v Česku znova otevřít. Jak správně ve včerejší tiskové zprávě poznamenala Asociace hotelů a restaurací ČR, stále přitom platí, že dosud nebyla předložena konkrétní data vypovídající o rizikovosti provozu ubytovacích služeb nebo restaurací ve smyslu zvýšeného šíření nákazy.

 

CBA letos na podzim vládu formou otevřených dopisů několikrát upozorňovala na nutnost přijetí odpovídajících kompenzací pro gastronomický sektor. Tyto požadavky v minulých týdnech CBA formulovala ve spojení se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR, Asociací hotelů a restaurací ČR, Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR, Českým svazem pivovarů a sladoven, Hospodářskou komorou ČR a dalšími oborovými asociacemi.