Od rána do pozdního odpoledne se pohyboval po VIP zóně, jednal s prezidenty národních barmanských asociací i organizátory soutěže Mattoni Grand Drink, sledoval dění na pódiu. Prezident Mezinárodní barmanské asociace IBA Giorgio Fadda si letošní mistrovství světa v míchání nealkoholických drinků nenechal ujít a navázal tak na tradici svých předchůdců, kteří si barmanský event s minerální vodou Mattoni oblíbili.

 

Jak si to dnes v Karlových Varech užíváte? Zažil jste něco, co můžete vyzdvihnout?

S dovolením bych začal jednou poměrně dávnou vzpomínkou. Pokud vím, tak Mattoni Grand Drink byla už někdy před dvaceti lety jednou z prvních soutěží, na kterou se účastníci přihlašovali a zasílali své receptury on-line. Vždy je mi potěšením sem dorazit a sledovat, jak se soutěž v běhu času vyvíjí a posouvá dopředu.

 

A když se tedy zaměříme na letošní ročník?

Na pódiu jsem viděl hodně profesionality a zápalu pro věc. Dle mého názoru, a nejen dle mého, je mnohem obtížnější připravit nealkoholický koktejl než ten alkoholický. Vyžaduje to více umu. Není jednoduché nahradit tělo drinku, které běžně obstarává alkohol, něčím jiným. Musíte využít bylinky, koření, někdo se odváží sáhnout po kořenové zelenině... V neposlední řadě jsem velmi rád, že do srdce Evropy mohou přicestovat soutěžící z dalekých destinací typu Portorika, Hongkongu nebo Makaa.

 

Vnímáte v IBA trendovost nealkoholických koktejlů?

Ano, samozřejmě. Loni v Římě jsme v rámci koktejlového mistrovství světa World Cocktail Championship uvedli novou kategorii Low ABV a nyní se rozhodujeme, jestli ji letos zopakujeme. Globální trend příklonu ke snižování konzumace alkoholu dokazuje fakt, že většina důležitých výrobců alkoholu uvádí na trh nealkoholické varianty oblíbených destilátů. Na dlouhodobém vzestupu jsou i nealkoholická vína a piva. Poptávku táhne především mladá generace.

 

Oslovil vás některý z dnešních soutěžních drinků?

Nejvíc mi chutnal jeden kořenitý, pikantní. Nebyl jsem si ale jistý, jaké vlastně obsahuje suroviny, ty chutě mi vůbec nebyly povědomé. A to je pro Mattoni Grand Drink příznačné – účastníci z celého světa sem přinášejí své lokální osobité ingredience a vznikají tak specifické, nevšední chuťové kreace.