Hlavní dny oslav připadají na 12. až 14. prosince. Zúčastní se jich i barmanské hvězdy světového formátu Adrián Michalčík a Erik Lörincz.

 

Raspberry Rain, Mai Tai z Pryglu, Pašerák zbraní, Milouš, Erotikon, Keanu Reeves. Autorské drinky vymyšlené barmany z Baru, který neexistuje zformovaly koktejlový vkus celé generace brněnských příznivců nápojové gastronomie.

 

Na začátku bylo přání dvou tehdy ještě vysokoškoláků, Honzy Vlachynského a Andreje Vališe, otevřít v Brně konečně pořádný koktejlový bar amerického střihu. Kamarádi proto koupili letenky do New Yorku a prošli se zápisníky v rukou desítky tamních podniků. Po návratu začali pracovat na svém snu a v prosinci 2012 na rohu Dvořákovy a Kozí ulice otevřeli Bar, který neexistuje.

 

„V té době se v Brně stále pily koktejly typu vodka s džusem stokrát jinak. Nic jiného vlastně ani nebylo k dostání. My jsme to chtěli změnit, ale majitelé ostatních barů nás od toho důrazně odrazovali. Tvrdili, že na nějaké novoty lidi v Brně nejsou připravení. Prakticky první den provozu ale ukázal, že se v tomhle úsudku mýlili,“ vzpomíná na období kolem otevření jeho prvního podniku Honza Vlachynský.

 

Bar, který neexistuje se stal jedním ze symbolů gastronomické revoluce, jež se v jihomoravské metropoli v uplynulé dekádě vzedmula. Referovala o něm přední světová média včetně New York Times a postupem času kolem něj vznikla skupina dalších podniků a gastronomických projektů pojmenovaná jako Lidi z Baru.

 

Z údajů v pokladním systému vyplývá, že za deset let fungování se v Baru, který neexistuje vypilo 460 tisíc koktejlů. Nejoblíbenějším drinkem je dlouhodobě Pornstar Martini, nejčastěji objednávaným panákem rum.

 

„Dá se říct, že s Barem, který neexistuje v Brně začala nová doba koktejlová. Předtím tady fungovaly pouze vylepšené devadesátkové podniky, u nichž člověk nemohl očekávat inovativní pohled na věc či zahraniční inspiraci. Bar, který neexistuje to místní scéně přinesl a tím ji zásadním způsobem proměnil. Dnes je sám inspirací mnoha českým podnikům, ať už v mixologické, nebo třeba i marketingové oblasti,“ tvrdí prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.

 

Hlavní oslavy kulatého jubilea populárního brněnského podniku jsou naplánovány na 12. až 14. prosince. V pondělí 12. prosince se za barovým pultem ocitne „stará garda“ zakládajících členů týmu. Den nato bude v baru hostovat letošní vítěz světového finále prestižní barmanské soutěže Diageo World Class a barmanažer baru Pier 42 v norském Oslu Adrián Michalčík. Oslavy 14. prosince uzavře hostování majitele londýnského baru Kwānt a nejlepšího světového barmana roku 2010 Erika Lörincze. Na každý den je pro hosty připravena speciální nabídka svátečních koktejlů.

 

„Na téhle brněnské partě obdivuji její přístup k práci a vytrvalost. Bude mi ctí stát se součástí jejího významného výročí, s přijetím pozvání jsem vůbec neváhal. Do Brna se chystám přinést chutné drinky, skvělý servis a pozitivní náladu. Advent je obdobím potkávání se, a přesně o to by mělo jít i v případě této nezapomenutelné párty,“ těší se Adrián Michalčík na návštěvu jižní Moravy.

 

Ve dnech 8., 10. a 12. srpna se navíc uskuteční jazzové minikoncerty v brněnských ulicích s ochutnávkami drinků. 14. prosince večer budou před vchodem do baru vyhrávat hned tři jazzové kapely. V prostorách podniku si jeho hosté mohou prohlédnout výstavu koktejlových menu podniku. Barmani si také nechali vyrobit vlastní narozeninovou whisky zrající v sudu po fortifikovaném Veltlínském zeleném a prodávají ji na e-shopu.

 

Obor gastronomie se už nějakou dobu potýká s kombinací nepříznivých okolností. Covidová omezení a uzavření, nedostatek zaměstnanců na trhu práce, energetická krize i omezování zbytných výdajů velké části společnosti. V Baru, který neexistuje ale doposud úbytek hostů nezaznamenali. „Zvláště nyní před Vánoci se lidé přece jen tolik neomezují. Možná, že něco takového částečně přijde po Novém roce a my na to musíme být připravení. Určitě nemůžeme jen otevřít dveře a čekat, že jimi někdo projde. To bychom v baru taky mohli sedět sami,“ vědí provozní Baru, který neexistuje Sára Zlámalová a Rudolf Forman.

 

 

Medailonky hostujících barmanů

 

Adrián Michalčík

Letošní vítěz světového finále prestižní barmanské soutěže Diageo World Class, v níž reprezentoval Norsko. V současnosti totiž pracuje jako barmanažer baru Pier 42 v hotelu Amerikalinjen v Oslu. S barmanstvím začínal v Bánské Bystrici, podstatnou část kariéry pracoval v pražském baru L’Fleur.

 

Erik Lörincz

Vítěz světového finále prestižní barmanské soutěže Diageo World Class z roku 2010. Zakladatel a spolumajitel úspěšného londýnského baru Kwānt, v roce 2020 vyhlášeného šestým nejlepším na světě. Několik let působil jako head bartender vyhlášeného American Baru londýnského hotelu Savoy. Provozuje vlastní značku barového náčiní.

 

 

Anketa. Co znamená Bar, který neexistuje pro Brno a jeho gastronomii?

 

„Skvělý servis. Drinky, které vždy překvapí. Tajná zákoutí, úžasní lidi a závan Manhattanu…“

Eva Yildizová, intendantka Divadla Husa na provázku

 

„Říkám to o něm už několik let: Bar, díky kterému Brno existuje.“

Lukáš Hejlík, herec a autor Gastromapy

 

„S jeho otevřením mi odpadly starosti, kam vezmu po pracovním jednání na drink návštěvy, které za mnou do Brna dorazily.“

Aleš Svojanovský, prezident České barmanské asociace

 

„Z neexistující brněnské barové scény udělal něco velmi existujícího a tepajícího životem.“

Miroslav Motyčka, člen představenstva společnosti Rudolf Jelínek