CBA Team Challenge je od letoška novou týmovou juniorskou soutěží v režii České barmanské asociace a jejích partnerů. Primárně je určená pro čtyřčlenné studentské týmy středních gastronomických škol. Každý tým se musí zapojit do čtyř z celkem šesti pořádaných disciplín – klasické barmanství, flairové barmanství, čajová mixologie, čajová degustace, baristika a čepování piva. Zúčastnit se ale mohou i jednotlivci.

 

Zvítězí kolektiv, který dosáhne nejvyššího součtu bodů za jednotlivé disciplíny. Váhu disciplín v konečném výsledku upravuje koeficient zveřejněný pořadateli v propozicích.

 

Vítězný tým se kromě prestižního poháru a věcných cen může těšit na zážitkovou návštěvu palírny společnosti STOCK Plzeň-Božkov, odměnou za druhé a třetí místo je kromě věcných cen také workshop ambasadora totožné společnosti přímo ve škole.

 

První edice CBA Team Challenge se uskutečnila na jaře tohoto roku, z celkového vítězství se radoval tým SOŠ a SOU Polička. „Hned od začátku vidíme, že o účast v soutěži je mezi školami enormní zájem, proto ji hodláme pořádat dvakrát ročně i v budoucnu. Kromě udílení cenné zpětné vazby studentům za jejich předvedené výkony je smyslem soutěže v neposlední řadě motivace mladé generace k setrvání v oboru gastronomie a podpora týmového ducha,“ uvedl prezident pořádající České barmanské asociace Aleš Svojanovský.

 

Vítězný tým si svou cenu – exkurzi v destilerii společnosti STOCK Plzeň-Božkov v západočeském Prádle – vybral na konci září. Studenti z Poličky se seznámili s procesy macerace bylinného základu pro likér Fernet STOCK, destilace zdejší whisky v kotlíku i kontinuálně a jejího zrání v soudkárně. Návštěvu zakončila motivační přednáška od whisky brand ambasadora Michala Marešovského o osobnostním rozvoji a přístupu k barmanství. „Měl jsem radost, že studenti při prohlídce výrobních prostor projevovali upřímný zájem a nadšení o problematiku. Evidentně je to zajímalo,“ těšilo Michala Marešovského.

 

Na podzimní termín soutěže se příští týden v centru Abzac představí 13 týmů z Havířova, Uherského Hradiště, Poličky, Ostravy, Mostu, (Moravská střední škola), Velkého Meziříčí, Opavy, Chrudimi, Jeseníku, Žatce a samozřejmě domácího Brna. Do soutěže celkem zasáhne 116 přihlášených studentů. Největší zájem je o účast v koktejlové kategorii (32 soutěžících).

 

 

Úkoly soutěžících v jednotlivých disciplínách:

 

Johnnie Walker Cocktail Competition

Připravit fancy cocktail na bázi whisky Johnnie Walker Black Label

 

Dilmah Tea Mixology Teatender Competition

Připravit alkoholický long drink na bázi čajového elixíru

 

Oxalis Tea Tasting Competition

Správně určit pět vzorků čaje při jejich slepé degustaci

 

Captain Morgan Spiced Gold Flair Competition

Připravit dva koktejly barmanskými technikami working flair a exhibition flair

 

Reserva Junior Mistr Kávy

Připravit espresso a cappuccino

 

Starobrno Beer Competition

Absolvovat vědomostní test a načepovat pivo dvěma různými technikami – „na hladinku“ a „na dva razy“

 

 

Hlavními partnery soutěže jsou společnosti STOCK Plzeň-Božkov s.r.o. a Mattoni 1873 a.s. Jejich cílem je prostřednictvím soutěže podporovat chuť talentovaných mladých gastronomů zůstat po studiu v tomto oboru a nalézt v jejich profesi zalíbení.

 

Partnery soutěže CBA Team Challenge jsou společnosti a značky Bidfood Czech Republic s.r.o., Nestlé Česko, s.r.o., Ultra Premium Brands - Central Europe s.r.o., PARTY led, s.r.o., Premier Wines & Spirits s.r.o., RATIONAL Czech Republic s.r.o., IVN s.r.o., Sahm, Quality Hotel Exhibition Centre, BOHEMIA SEKT, s.r.o., RUDOLF JELÍNEK a.s., Jan Becher - Karlovarská Becherovka, a.s., CORMEN s.r.o., OXALIS, spol. s r. o., Aquila, Dilmah, Zanzibar Trade s.r.o., PepsiCo CZ s.r.o., Candola s.r.o., Espresso, s.r.o., Café Reserva, Faema, Kávovary.cz, SCA Morava, s.r.o., Josef Manner s.r.o., ZEMAN Váhy s.r.o., BOHEMILK a.s., DELIKOMAT s.r.o., Mia coffee s.r.o., Ronchem, AQUALINK s.r.o. a HEINEKEN Česká republika.