Život flairového barmana může být někdy pěkně „rozlítaný“, a to doslova. Své o tom ví Štěpán Šimánek, který se ve dvou týdnech na přelomu května a června zúčastnil pěti soutěží exhibičního barmanství, které se konaly v různých evropských městech. V letadlech a na letištích tak strávil spoustu času.

 

Někdy měl přitom na přelet jen hodiny. „Těch soutěží bylo asi osm, všechny jsem ale zvládnout nemohl. Nevím, proč se teď všichni rozhodli je uspořádat v tak rychlém sledu,“ krčí rameny český barman a člen CBA, jenž se na soutěže připravuje s třemi dalšími kolegy-kamarády.

 

„Jsou to Matěj Nováček, David sedlák a Kyrylo Rudak, který před čtyřmi lety přišel do Česka z Ukrajiny, ale bereme ho už jako Čecha. Jsme taková správná čtverka, která společně trénuje a jezdí na soutěže,“ upřesňuje.

 

Evropské flairové soutěže spojují velmi podobná pravidla. Barman má v kvalifikaci i následném finále typicky několik minut na to, aby namíchal svůj koktejl za užití technik working flair a exhibition flair. Komisaři udílejí body za obtížnost triků, jejich originalitu, dojem z choreografie nebo relevanci barmanské práce. Kvalita samotného koktejlu tvoří minimálně čtvrtinu z celkového skóre.

 

První ze série pozdně jarních flairových soutěží se konala 19. května v sicilském městě Messina. Eventu s názvem Bar Move se zúčastnili barmani z Peru, Argentiny a samozřejmě Evropy, přičemž nejpočetnější zastoupení měli domácí Italové. Štěpán Šimánek skončil čtvrtý, Kyrylo Rudak desátý.

 

 

Ze Sicílie přeletěl Štěpán do Londýna na prestižní soutěž tamního baru Ballie Ballerson pořádanou mezinárodní flairovou asociací WFA. Jde o seriál tří soutěží, přičemž z každé z nich se kvalifikuje šest účastníků do říjnového finále v Edinburghu. „Z Česka jsem tam byl jediný a skončil třetí, takže se na podzim můžu těšit do Skotska,“ neskrývá Štěpán Šimánek radost.

 

 

Z britské metropole jej čekal let přímo do italského Janova na Carrugi Flair Open, kde postoupil z kvalifikace a obsadil celkově pátou příčku. Po dvoudenní pracovní náplni v Česku si to zamířil na menší soutěž do rakouského Grazu a skončil těsně pod stupni vítězů čtvrtý.

 

Závěr náročné šňůry si český barman střihl 4. a 5. června na řeckém Zakynthosu. Dvoudenní soutěž Zante Flair Open byla dle něj ze všech nejobtížnější. „Jako jediná se uskutečnila venku, takže jsme dva dny házeli na pláži ve čtyřiceti stupních a větru. Na druhou stranu to mělo své kouzlo a atmosféru. Užili jsme si třeba krásné vyhlášení výsledků s ohňostrojem, ale i samotnou účast nejlepších flairových barmanů z Ameriky nebo Japonska,“ upozorňuje Štěpán Šimánek na hvězdný line-up. Mezi světovou konkurencí se opět neztratil a bral už klasické čtvrté místo. Kyrylo Rudak skončil sedmý, Matěj Nováček pak šestnáctý z 23 barmanů.

 

Příští velké veřejné vystoupení čeká tohoto výborného flairového barmana na světovém finále soutěže Mattoni Grand Drink, které se uskuteční 2. července v Karlových Varech. Štěpánova show na západě Čech však bude vyloženě exhibiční, neboť jde o soutěž klasických barmanů.