Dvojice barmanů se 21. a 22. února zúčastnila soutěže New Generation Flair, kterou pořádal římský bar Figli Delle Stelle stojící asi kilometr od slavného Kolosea.

 

Na programu prvního dne byla soutěž juniorů s 25členným startovním polem. Českou republiku reprezentoval 17letý Matěj Nováček z Hotelové školy Světlá a Střední odborné školy řemesel Velké Meziříčí. Podařilo se mu postoupit z kvalifikace a ve finále obsadil perfektní bronzovou příčku. Šlo přitom o jeho premiérovou účast v zahraniční soutěži.

 

„S Matějem trénujeme společně a musím říct, že má před sebou skvělou kariéru barmana. Jsem na něj pyšný. Přesně jak stojí v názvu této soutěže – myslím, že Matěj je tou správnou novou generací flairu,“ říká Štěpán Šimánek z jihlavského baru Black Wall, který se o den později italskému publiku představil v kategorii profesionálů.

 

V ní své výkony poměřilo 37 účastníků, z nichž 10 postoupilo do finálové části. Úkolem bylo namíchat Espresso Martini, Gin Tonic a shot italského digestivu Rupes. Komise ve složení Luca Valentin (trojnásobný mistr světa), Carmine Liguori (trojnásobný italský šampion) a Giorgio Chiarello (italský šampion) hodnotila originalitu, choreografii, varietu a náročnost triků i showmanship.

 

Z vítězství v soutěži se radoval mistr světa Deniss Trifanovs z Lotyšska (167 bodů) následován dvojicí Italů – Enricem Melonim (155 bodů) a Ciro Marinem (146 bodů). Na čtvrtém místě skončil Štěpán Šimánek (141 bodů).

 

„Pro finále jsem si připravil novou sestavu s náročnějšími triky. Potřeboval jsem ji vyzkoušet, abych zjistil, kde jsou mezery. Na bednu nakonec chybělo jen několik bodů, ale výsledek to byl férový a jsem s ním spokojený,“ okomentoval svůj výkon český barman.

 

Ten se již nyní chystá na březnovou soutěž v Londýně, na začátku června se pak představí na řeckém Zakynthosu.