Podnikatelé v gastronomii momentálně netrpělivě vyhlížejí oficiální datum otevření venkovních zahrádek, díky jejichž provozu budou moci opět vydělávat alespoň zlomek jejich běžných příjmů. Zároveň v rukou obracejí každou korunu, často už jednu z posledních, které mají. Letošní průzkum České barmanské asociace mezi členskou základnou totiž ukázal, že bezmála šestina jejích podnikajících členů už bohužel zkrachovala. Více než polovina respondentů pak v dotazníku odhadovala své finanční rezervy na maximálně tři měsíce podnikání.

 

Za takového stavu Česká barmanská asociace vyzývá městské úřady či úřady městských částí v celé České republice, aby podnikatelům v gastronomii prominuly poplatky za pronajímané venkovní prostory, a to pro celý kalendářní rok 2021. „Věřím, že pro městské rozpočty nepůjde o nijak závratnou zátěž. Na druhou stranu takové opatření pomůže všem podnikatelům, pro které částky už v řádu desetitisíců v aktuální bezútěšné situaci znamenají velké peníze,“ uvádí prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.

 

Mezi lokality, kde restauratéři letos za zahrádky nebudou muset zaplatit ani korunu, patří například centrum Brna. Rada městské části Brno-střed totiž na svém pondělním zasedání jednomyslně rozhodla o prominutí místního poplatku za užívání veřejného prostranství pro umístění restauračních zahrádek a některých reklamních zařízení, a to od 1. května až do 31. prosince. V centru Brna tedy mají zdarma nejen zahrádky, ale také umístění reklamních „áček“ před podnikem.

 

Městskou část toto rozhodnutí ochudí zhruba o 6 milionů korun, které by na poplatcích inkasovala. Podle vyjádření tajemníka úřadu městské části ale bude chybějící příjem vyvážen společenským a kulturním ožitím města. V Brně navíc budou letos pokračovat s projektem sdílených zahrádek, jenž se zde osvědčil už loni, kdy město umístí do veřejného prostoru v blízkosti různých vyhlášených gastro-pointů 500 lehátek k volnému využití.

 

Za zahrádku naopak musí platit třeba v Praze 2, kde provozovatelům prozatím poplatky prominuli pouze za měsíce duben a květen. Částku za následující období až do konce roku musejí restauratéři uhradit s tím, že pokud městská část rozhodne o zrušení poplatků, budou jim peníze vráceny. Jeden čtvereční metr zahrádky na jeden měsíc tady vyjde na bezmála 600 korun včetně DPH.

 

Tato výzva je veřejná, adresovaná městským úřadům všech krajských a okresních měst v ČR, a také Svazu měst a obcí ČR.