Výrazná proměna fungování asociace včetně redefinování cílů pro období pandemie. Začlenění se do struktury Hospodářské komory ČR. Určení strategie, jak organizaci ekonomicky vyvést z krizového období. Tak zněly zásadní body přednesené na výroční členské schůzi České barmanské asociace, která se uskutečnila v pondělí 19. 4. 2021 v prostorách brněnského centra Abzac.

 

V roce 2020 se svět kompletně změnil, a spolu s ním se musela změnit i Česká barmanská asociace. Jestliže dříve těžiště její činnosti leželo převážně v organizování soutěží pro juniorské a profesionální barmany, baristy či teatendery, v období pandemie došlo především na hájení zájmů oboru gastronomie.

 

Od podzimních měsíců totiž vedení CBA s dalšími profesními sdruženími spolupracujícími na platformě Hospodářské komory ČR vyvíjí kontinuální tlak na Vládu ČR, a to ohledně spravedlivějších kompenzací gastronomického sektoru nebo třeba podmínek rozvolňování protiepidemických opatření. Členové CBA proto v pondělí na výroční schůzi jednomyslně odsouhlasili začlenění CBA do struktury Hospodářské komory ČR. „Tento krok naší asociaci přinese nejen zvýšení prestiže a významu, ale také lepší a rychlejší informovanost o plánovaných legislativních změnách či možnost výrazněji utvářet obraz současné gastronomie v Česku,“ prohlásil prezident CBA Aleš Svojanovský.

 

Zároveň poděkoval všem partnerům asociace za trpělivou podporu v nepříznivém období. „Nikdo z našich klíčových partnerů nás neopustil, přestože mnohdy sami nemají na rozdávání. My se jim snažíme podporu vracet bojem za zájmy jejich zákazníků a odběratelů,“ podotknul Aleš Svojanovský.

 

Kromě toho se CBA v uplynulém roce pustila do práce na vytvoření dvou nových profesních kvalifikací barista a teatender, k nimž také vydá odborná skripta. Její pracovní skupiny zároveň revidují profesní kvalifikace složitá obsluha hostů a pivní sommelier, to vše ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj. Dále byl zahájen certifikační proces Základního barmanského kurzu a kurzu Barbek u ministerstva školství. Po jeho dokončení bude moct CBA tyto kurzy nabízet jako rekvalifikační.

 

Roste také role CBA ve struktuře Mezinárodní barmanské asociace IBA, jejíž tradiční kongres se tentokrát uskutečnil online. Zástupci CBA mají v budoucnosti zastávat funkci chairmanů koktejlového mistrovství světa pro jakostní komisi a provozovat nově ustanovený IBA Tasting Lab. Jde o instituci, která bude posuzovat senzorické dovednosti soutěžících i komisařů světového šampionátu.

 

V blízké budoucnosti čeká CBA participace na organizace tradičního Mattoni Grand Drink mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů, které se má uskutečnit 13. až 15. srpna v karlovarském Grandhotelu Pupp. 

 

Členská schůze CBA se konala za přísných protiepidemických opatření včetně vyznačených rozestupů, dostatečného počtu desinfekčních stanovišť a provedení antigenních testů zdravotnickým personálem.