Jubilejní dvacátý ročník barmanské soutěže Rudolf Jelínek Cup se letos kvůli covidu uskutečnil on-line formou (psali jsme zde). Vítězem se stal Michal Ďuriník z pražského baru Black Angel’s se svým drinkem KOSHER SLI_MAKU inspirovaný protnutím moravských a židovských svátků. 

 

Loni jste soutěž ve Vizovicích hodnotil v komisi jako barmanská osobnost, letos jste se rozhodl přímo soutěžit. Co Vás přimělo k tomu postavit se, alespoň pomyslně, za soutěžní bar?

Jednalo se o takový malý hec od mých kolegů z práce, kteří si mě stále dobírají kvůli mému údajně pokročilému věku. Chtěl jsem jim proto ukázat, že na to stále mám! (smích) Zároveň jsem si přál po dlouhé době opět zažít soutěž z té „druhé strany baru“. 

 

Vítězný drink jste vytvořil ze slivovice, švestkovo-medového pyré, makového cordialu a jablečné sody. Vedle toho všeho stál ještě švestkovo-makový koláček. Jak jste z mixologického hlediska přišel na kombinaci právě těchto surovin?

Inspiroval jsem se v pražské restauraci Vallmo, kde jsem ochutnal signature drink, v němž byl jako základ použitý makový sirup. Velká část mé rodiny pochází z Moravy, takže všechny tradice a velké oslavy, které jsou spjaty právě s tradičními moravskými koláčky, velmi dobře znám. V KOSHER SLI_MAKU jsem zkombinoval více druhů drinků a měl jsem při tom stále na paměti moravské tradice.

 

Příběhem jste odkázal právě na propojení moravských a židovských tradičních svátků, to je také zajímavá myšlenka.

Protože jsme všichni do svých drinků používali kosher slivovici, bylo propojení s židovskou kulturou nasnadě. Vyhledal jsem si tedy různé zajímavé informace a kousek po kousku skládal příběh tohoto drinku.

 

V on-linové soutěži nezáleželo jen na samotném drinku, ale také na pořízení pěkné fotky či videa a sbírání lajků. Jak vám to vyhovovalo?

Tento typ soutěží je pro mě samozřejmě novinkou, byla to má první on-line soutěž. Vnímám to jako zajímavou a fajn zkušenost, ale přeci jen pro mě mají větší kouzlo klasické soutěže, kde vládne i super atmosféra. Soutěž pro mě totiž znamená hlavně setkávání s barovými kamarády.

 

Míchání drinků ze slivovice není podle barmanů jednoduché. Čeho se musíte držet, abyste z téhle pálenky vytvořil dobrý koktejl?

Já jsem při tvorbě drinku postupoval vlastně obráceně. Prvně jsem si dobře promyslel celý jeho příběh, aby mi vše krásně zapadalo do sebe, a také suroviny, které jsem chtěl použít. 

Následně jsem hledal ten nejlepší způsob využití těchto surovin pro získání skvělé chuti. 

 

Jak obtížná je pro Vás současná covid situace? Máte v baru dostatek práce, nebo jste se musel poohlédnout i po něčem jiném?

Současná situace je v celém barmanském světě, a samozřejmě nejen v něm, nelehká. Někteří kolegové si našli různé brigády. Nás pár veteránů zůstalo, a bojujeme dále, jak se dá. Naštěstí máme zatím pořád co dělat. A jestli jsme otevření? Jsme vlastně teď takový speak easy bar. (smích)