Soutěže s nestandardním průběhem, který byl zapříčiněn koronavirovou pandemií, se zúčastnilo 19 českých a slovenských barmanů. Zatímco v minulých letech byl Rudolf Jelínek Cup koncipován jako evropský šampionát v míchání koktejlů z ovocných destilátů, letos šlo kvůli celospolečenským omezením o česko-slovenskou barmanskou on-line soutěž, jejímž tématem se stala „Oslava“.

 

Úkolem barmanů bylo vymyslet fancy drink obsahující jako bázi minimálně 2 cl pětileté R. Jelínek Slivovice Kosher. Koktejl poté celý říjen prezentovali na sociálních sítích a sbírali „lajky“. V průběhu minulého týdne se pak uskutečnilo hodnocení všech drinků ve třech chuťových komisích v Praze, Brně a Bratislavě.

 

Barmani koktejly odevzdávali nalahvované ve svých domovských podnicích a komisařům k nim dodali prezentační video s pracovním postupem. Kvalitu snímků ze sociálních sítí pak ještě samostatně posuzoval profesionální gastronomický fotograf.

 

Celkovým vítězem dvacátého ročníku Rudolf Jelínek Cupu se nakonec stal Michal Ďuriník z pražského baru Black Angel’s. Koktejl nazvaný KOSHER SLI_MAKU vytvořil z povinné pětileté slivovice, švestkovo-medového pyré, makového cordialu a jablečné sody. Drink je inspirován tradičními moravskými a židovskými svátky a podává se k němu domácí švestkovo-makový koláček.

 

Druhou příčku obsadila Claudia Homolová z bratislavského Urban House s klarifikovaným koktejlem I Will Drink the Wine (kosher slivovice R. Jelínek, cold brew, sirup z bílé čokolády, Old Fashioned bitter, kosher víno) a z třetího místa se radoval Milan Drahošz pražského Be Bop Baru. Jeho drink Rockit Neek je složený z kosher slivovice R. Jelínek, sirupu ze šampaňského a fermentovaného rakytníku. 

 

Vítězové si přišli na prize money ve výši 500, 300 a 200 euro. Organizátoři vyhlašovali i dílčí kategorie – pořídit nejlepší fotografii se podařilo Jakubovi Sabo (Michalská Cocktail Room Bratislava), nejpovedenějším videem se prezentoval Aleš Mědílek (Bar, který neexistuje Brno), nejchutnější drink vymyslel Marek Vybíral (Black Stuff Olomouc), v on-line prostředí se nejlépe pohyboval Lukáš Čabaj (Sky Bar & Restaurant Bratislava) a talentem poroty byl vyhlášen Filip Jung (Cloud9 Praha).

 

Organizátoři soutěže samozřejmě letos čelili zcela novým výzvám. „Museli jsme přepracovat propozice a přizpůsobit se situaci, která se v průběhu září dramaticky měnila, to znamená posunout soutěž do on-line světa. Hodnocení v komisích bylo náročné kvůli svozu drinků. Každý barman namíchal tři porce koktejlu a nalahvoval je, načež jsme je my rozvezli na tři místa hodnocení. Logistický uzel ležel na česko-slovenské hranici, kde si kurýři vyměňovali české a slovenské drinky a vezli je dál,“ popsal náročnou operaci odborný garant soutěže Achim Šipl s tím, že drinky byly po celou dobu transportu umístěné v iceboxu nebo ledničce.

 

Podle něj je dobře, že se jubilejní 20. ročník soutěže i přes nepříznivé podmínky uskutečnil. „Nechtěli jsme přerušit tradici, navíc ze strany barmanů byla po soutěži poptávka. Někteří prostě potřebují tvořit, covid necovid. V neposlední řadě si myslím, že vir tady s námi ještě nějakou dobu bude. Je tedy potřeba se přizpůsobit, jít dál a na nic nečekat,“ dodal Achim Šipl.

 

Připravujeme tematické rozhovory