Už se zase pije. Tak je to za námi – máme tím na mysli Suchej únor. Jak se tahle kampaň letos projevila v barech? Docela různě. Někde si všimli vzrůstající obliby nealkoholických drinků, jinde tyto lihuprosté tendence ani náhodou nezaregistrovali.

Z pohledu architektů. Jak probíhá rekonstrukce sto let staré horské boudy, v jejíchž útrobách kromě vkusné přestavby ubytovny nakonec vznikne i minipivovar Trautenberk? Vydejte se do Malé Úpy, nad níž se tyčí nejvyšší hora České republiky…

Novinařina není med. Copak asi zažijeme, když navštívíme všechny existující hospody v našem městě? Přesně tohle na podzim roku 1991 napadlo dva kolínské novináře, kteří o svém putování, při němž vypili 109 piv, sepsali podrobnou reportáž.

Bio bylinky. Disponovat uceleným systémem dodavatelů – pěstitelů bylinek v bio kvalitě použitelných v čajích, balených vodách a limonádách. To je cílem společnosti Kofola. Realizovat jej hodlá skrze dceřinou firmu Leros (někdejší státní podnik Léčivé rostliny). Marketingový tým plánuje například i zážitkový sběr bylinek přímo na poli.

Karlovarským se daří. Pátým rokem v řadě rostou rekordním tempem tržby nápojářské skupiny Mattoni 1873. Loni činily 15,5 miliardy korun – to znamenalo meziroční 77procentní nárůst. Mohou za to akvizice i růst stávajících firem začleněných do skupiny.

Gin + dřevo. Britský gin The London No. 1 vzniká za pomocí dvanácti různých botanicals z celého světa, to však na něm není to nejzajímavější. Jeho varianta Sherry Cask totiž tři měsíce dozrává v sudech po tomto španělském fortifikovaném víně. V polovině března se novinka dočká prvního českého uvedení na půdě pražského Ginfestu.