První ročník gastronomické soutěže středoškolských týmů Makro Gastro Cup zná čtveřici semifinalistů, kteří se 10. a 11. února utkají v souboji o postup do dvoučlenného finále. To bude 10. dubna součástí programu MAKRO CZECH GASTRO FESTU v pražském O2 Universu.

 

Z osmi přihlášených školních družstev do semifinále na základě zaslaného videomedailonku postoupilo kvarteto v následujícím složení:

 

Střední škola Brno, Charbulova

Střední škola gastronomie a obchodu Zlín

Střední škola gastronomie U Krbu

Labská Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Pardubice

 

Makro Gastro Cup je týmovou soutěží pro studenty středních gastronomických škol, která prověří kuchařskou, číšnickou i barmanskou či baristickou stránku kolektivu a finalistům nabídne zpětnou vazbu od hvězdné poroty v čele se Zdeňkem Pohlreichem. Odborným garantem číšnické části je Česká barmanská asociace.

 

Soutěž se týká družstev o 4 kuchařích a 3 číšnících. Ti budou muset prokázat řadu odborných dovedností. Hlavními surovinami pro obě kola jsou celé nevykostěné kuře, čerstvý mořský vlk, brambory, česnek, kmín, šalotka, zelí a křen. Podávat se bude welcome drink, nealkoholický aperitivní koktejl, předkrm, hlavní chod, espresso a cappuccino. Studenti tak budou muset zvládnout simulovaný provoz restaurace a vyzkouší si, jak jsou na tom s managementem střediska, servisem, přípravou nápojů a samozřejmě také obratností a šikovností v kuchyni.

 

Finalisté si zasoutěží ve skvělé atmosféře největšího českého gastronomického festivalu, který loni navštívilo 16 tisíc lidí. Jejich výkony zhodnotí hvězdná porota, v níž mimo jiné zasednou Zdeněk Pohlreich, Kristýna Nemčková, Miroslav Krotký nebo Tomáš Ngoc. Budou se také radovat ze zajímavých cen, například stáže v restauraci Zdeňka Pohlreicha nebo barmanských a baristických kurzů.