Českou barmanskou scénu na globálním eventu, kterého se zúčastnili zástupci 67 zemí, reprezentoval Jan Dinstpír v klasické kategorii a Martin Vogeltanz ve flairové kategorii.
Pouť obou našich borců bohužel skončila již v základních kolech. Jan Dinstpír z pražského baru Cobra si vylosoval 12člennou skupinu Long Drink a představil se s drinkem Simulacrum (Merlin London dry gin, kumquatový cordial, Monin Pure broskev a meruňka, Mattoni perlivá). Prezentoval se výbornou angličtinou i technikou práce, kterou mu ale pokazilo zaseknuté víčko shakeru znamenající zdržení několik desítek sekund a tím pádem i výraznou penalizaci za nedodržení časového limitu.
„Reprezentoval jsem se ctí a dal do toho všechno. Konkurence byla veliká, barmani a barmanky z ostatních zemí podali skvělé výkony. Šampionát se jinak nesl v přátelském duchu, navázal jsem spoustu nových kontaktů a celkově to byla skvělá zkušenost,“ říká Jan Dinstpír, který si na svém prvním mistrovství vážil pomoci, jíž se mu z různých stran dostávalo. „Děkuji Aleši Svojanovskému a Miroslavu Černíkovi za podporu a rady, Martinu Vogeltanzovi za skvělou společnost, podporu a předání zkušeností, Carole Urru za konzultace a pomoc s koktejlem. A své rodině, kamarádům, kolegům z Cobry a barové scény za velkou podporu před soutěží i v jejím průběhu,“ dodává úřadující Barman roku.
Ve flairové kategorii se Martinu Vogeltanzovi podařilo předvést vydařenou show, při níž vytvořil koktejl Bohemian Prelude obsahující gin, vanilkový sirup Monin, limetový fresh, cordial z bazalky, citronové trávy a hroznového vína a likér Monin Green Apple. „S výkonem jsem byl celkem spokojený. Nevyšly mi tři triky, ale ty nejobtížnější prvky se mi podařilo provést. Bohužel hodnocení od poroty nebylo až tak příznivé a stačilo na 16. místo,“ hodnotí Martin Vogeltanz své vystoupení.
Podle prezidenta České barmanské asociace Aleše Svojanovského se světové barmanství na špičkové úrovni začíná povážlivě vyrovnávat. „Zvláště barmani a barmanky z latinské Ameriky využívají různých vzdělávacích programů a kurzů, což zaznělo i na jednání boardu IBA. Do letošního finále klasické kategorie se dostal reprezentant Ekvádoru, který byl v semifinálovém testování senzorických schopností dokonce úplně nejlepší. Velmi dopředu jde i světový flair,“ konstatuje Aleš Svojanovský.
Ten stejně jako v předchozích ročnících společně s Miroslavem Černíkem kompletně řídil chod jakostní komise soutěže včetně její nominace a zajistil i semifinálovou disciplínu senzorických zkoušek.
Tradiční součástí World Cocktail Championship je i zasedání boardu IBA s volbou funkcionářů. Dosavadního prezidenta asociace Giorgia Faddu vystřídal v jejím čele Bruno Santos. Do řad IBA přibyly Belize, Nigérie, Pobřeží slonoviny a Senegal. Další ročník šampionátu bude hostit kolumbijská Barranquilla, ten následující Macao.