Šampionem byl korunován Jaroslav Jeřábek z pražského Anonymous Baru, který soutěžil s dalšími šesti barmany o nejpůsobivější udržitelný koktejl České republiky.

 

Soutěž se konala 29. října 2023 v prestižním Kenton’s New York Bar v Praze. Porotu tvořily renomované osobnosti z oboru. Majitel několika kaváren a barů Ladislav Veleba, majitel gastronomických zařízení Tomáš Horvát, několikanásobný vítěz Baristy roku a účastník světových finále Denis Kramář, SCA porotkyně Alica Bánszka a odborný gastro novinář Jan Chovanec.

 

Kromě chuti a vzhledu byly koktejly hodnoceny také na základě jiných prvků. V potaz se bralo například historické pozadí a inspirace koktejlu, použití udržitelných ingrediencí či technik a úroveň kreativity.

 

Jaroslav Jeřábek se umístil na prvním místě se svým koktejlem Connection, který se skládá z 50 ml Flor de Caña 12 Y.O, 30 ml angreštové révy, 10 ml smrkového sirupu, 20 ml vody z Mariánských lázní, jednoho střiku smrkového parfému a jedlé hlíny na ozdobení.

 

Kromě titulu Nejudržitelnější Flor de Caña barman Česka získal Jaroslav Jeřábek také 500 EUR a dvě letenky do Nikaraguy, kde se bude konat globální finále soutěže a kde se bude moct ucházet o prestižní titul Nejudržitelnější Flor de Caña barman světa a odměnu 10.000 USD.

 

Soutěže Sustainable Cocktail Challenge, která je oslavou historického závazku společnosti Flor de Caña k udržitelnosti a způsobu sdílení a propagace těchto hodnot s celosvětovou barmanskou komunitou, se zúčastnilo více než 30 zemí. Kromě toho, že je Flor de Caña první uhlíkově neutrální lihovinou na světě s certifikací Fair Trade, je tento rum destilován za použití 100% obnovitelné energie, veškeré emise CO2 během fermentace jsou zachycovány a recyklovány a značka od roku 2005 vysadila milion stromů.