V brazilském São Paulu startuje v pondělí globální finále prestižní barmanské soutěže Diageo Reserve World Class, kterého se zúčastní desítky vítězů národních kol soutěže z celého světa.

 

Přípravu na globální finále Diageo Reserve World Class Honza Šebek nepodcenil. Připravoval se intenzivně během posledních dvou měsíců.

 

„I když se zdá, že dva měsíce jsou dlouhá doba, ve skutečnosti utekla rychle. Příprava na světové finále byla náročná, od tvorby jedenácti koktejlů v pěti různých konceptech. Tyto disciplíny jsou spojeny s portfoliem Diageo Reserve a barmani soutěží se značkami jako je Johnnie Walker, Zacapa, Singleton 12YO nebo tequila Don Julio. Příprava dále zahrnovala i volbu sklenic a oblečení až po vytváření fotografií, videí, menu a grafiky. Posledních pár dní před odjezdem strávím sbalováním věcí do kufru, a toho je opravdu hodně,“ říká.

 

S přípravou na světové finále pomohla Honzovi Šebkovi také jeho spolupráce s Víťou Cirokem, která je pro oba velmi inspirativní. „Víťa mi pomohl především s tím, jak se na soutěž dívat. Důležité je být kreativní, ale zároveň udržet smysl a souvislosti.“

 

Závěrečné globální kolo je samozřejmě pro finalisty nejen velkou výzvou, ale i zdrojem inspirativního setkání s nejlepšími barmany na světě, na což se Honza velmi těší. „Pro mě je to jako být na barmanské olympiádě. Největší výzvou bude porovnat své schopnosti s ostatními a ukázat, že i Česká republika má své místo na světové scéně. V celosvětovém souboji bude zásadní vytvořit nejen skvělý drink, ale také vytvořit skvělé prostředí, které přitahuje a ukazuje moji osobnost,“ dodává.

 

Soutěž Diageo Reserve World Class vznikla v roce 2009 a prvního ročníku se zúčastnilo 14 světových zemí. Vůbec prvním vítězem se stal Řek Aristotelis Papadopoulos. O pět let později se mezi soutěžící země probojovalo do světového finále i Česko a Slovensko. V Česku letos proběhl 9. ročník soutěže, které již podruhé pořádala společnost STOCK Plzeň-Božkov.