Soutěž v úterý 19. září hostily prostory pražského Muzea slivovice. Zúčastnilo se jí 26 barmanů a barmanek, z toho 21 z Česka a 5 ze Slovenska. Jejich úkolem bylo připravit odborné porotě koktejl na bázi zlaté Vizovické slivovice 2021 a představit jeho příběh spjatý s 20. výročím založení vizovických švestkových sadů společnosti RUDOLF JELÍNEK.

 

Zatímco před sto lety rostlo ve Vizovicích více než 70 tisíc ovocných stromů, na počátku 21. století to už byl jen zlomek původního množství. „S první výsadbou jsme začali v roce 2003 na kopci Těchlov a postupně jsme ji rozšiřovali na Janovu horu, do Kostelan u Kroměříže, Lípy u Zlína nebo jihomoravských Starovic a Velkých Němčic. Dnes jsme největšími pěstiteli švestek v Česku a jedněmi z mála, kteří výměru sadů nadále zvětšují,“ uvádí obchodní a marketingový ředitel společnosti RUDOLF JELÍNEK Miroslav Motyčka.

 

Podle něj je firma v letech příznivé sklizně soběstačná z 15 až 20 procent u surovin potřebných k výrobě švestkových destilátů a okolo 30 procent u surovin potřebných k výrobě meruňkových destilátů. „Ovoce z vlastních sadů používáme především v odrůdových ročníkových pálenkách, které odrážejí terroir místa i podnebí daného roku,“ dodává Miroslav Motyčka.

 

Se soutěžním zadáním International Rudolf Jelínek Cupu se nejlépe vypořádal a prize money ve výši 500 euro získal Marek Šimůnek z pražského baru L’Fleur. Ve svém drinku Forget použil kromě vizovické slivovice také vermut Sedmero infuzovaný sušeným rajčetem, třešňový likér Luxardo Maraschino a Fernet Bitter No 21 Dark.

 

„Chtěl jsem připomenout věci, na které v životě všichni občas zapomínáme. Ať už je to důležitost sadů nebo klasický koktejl Martinez, jenž mi byl inspirací. V současných barech na něj narazíte zřídka,“ vysvětluje barman, pro nějž jde o vůbec první soutěžní vítězství. „Díky soutěžení jsem vlastně přednedávnem získal práci v L’Fleuru, když jsem o sobě dal trošku vědět. Snažím se dál zdokonalovat,“ podotýká.

 

Druhý v pořadí skončil Filip Kanda z bratislavského Mirror Cocktail Baru a jako třetí se umístil zkušený barman Jan Zlámaný. Porota, v níž usedli prezident CBA Aleš Svojanovský, úřadující barmanka roku Carola Urru, majitel českobudějovického baru Žlutá ponorka Miroslav Řehoř a dva vyhlášení slovenští barmani Miroslav Telehanič a Dominik Tapušík, udělila také několik dalších ocenění – Jury Talent (Vilém Lánský, Café bar Pilotů Praha), Best Inovation (Samantha Prachař, Antique American Bar Bratislava) a Best Design (Dávid Ďuriš, Bar 1931 Zlín).

 

„Celkově jsme viděli rozmanitost, hezké příběhy i dobrou znalost historie značky. Vítěz připravil skvělý drink a předvedl nejlepší techniku práce. Potvrzuje, že právem pracuje ve špičkovém baru. Za 23 ročníků soutěže se organizátorům podařilo vytvořit vztah česko-slovenské barmanské komunity ke slivovici, kdy je vnímaná jako něco, co nás všechny spojuje,“ doplnil za porotu prezident CBA Aleš Svojanovský.

 

International Rudolf Jelínek Cup je součástí Czech Bartenders League o Barmana roku 2023.