Vítěz se stane Barmanem roku 2023 a bude reprezentovat Českou republiku na koktejlovém mistrovství světa.

 

Czech Bartenders League pod hlavičkou České barmanské asociace od roku 2019 sdružuje nejvýznamnější tuzemské barmanské soutěže organizované nápojovými brandy či samotnou asociací. „Jde o atraktivní a funkční způsob, jak určit Barmana roku. Díky zvolenému celoročnímu formátu zahrnujícímu ty nejprestižnější soutěže včetně napínavého finálového souboje by měl vítěz Czech Bartenders League být skutečně tím nejlepším zástupcem tuzemské barové scény,“ říká prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.

 

Úvodní soutěží nového ročníku bude prestižní World Class, která odstartuje úvodním seminářem v pražském hotelu Andaz již v pondělí 30. ledna. „Očekáváme účast asi šedesáti barmanů, kteří se na semináři dozví zadání soutěže,“ podotknul Diageo Reserve & World Class Ambassador Petr Kymla z pořádající společnosti Stock Plzeň-Božkov.

 

Podle něj pak prozatím tajná tříčlenná porota v průběhu března ochutná drinky všech soutěžících a na dubnovém semináři v Grandhotelu Pupp vyhlásí dvanáctku finalistů. V květnu se v šedesáti barech po celém Česku uskuteční World Class Cocktail Festival, české finále připadá na 24. a 25 května. V porotě zasedne například aktuální globální vítěz Adrián Michalčík nebo v pořadí čtvrtá Alicja Bączyk z Polska. Vítěz vyrazí reprezentovat Česko na zářijové globální finále do São Paula.

 

Dalšími doposud stoprocentně potvrzenými soutěžemi letošního ročníku jsou nominační kolo Mattoni Grand Drink, RUDOLF JELÍNEK Cup a Nikka Perfect Serve. U všech tří je známý pouze jejich zavedený formát a přibližný termín konání v měsíci září. Předpokládá se však, že se kalendář o několik soutěží ještě rozroste. „Majitelé značek to komunikují hodně operativně. Nabízí se spousta menších hráčů i zavedené brandy jako třeba Plantation nebo Campari,“ uvažuje Brand and Account Executive společnosti Ultra Premium Brands Kryštof Hordina.

 

V každé soutěži je do Czech Bartenders League možné nasbírat maximálně 15 bodů, a to v případě vítězství. Několik bodů ale barmanka či barman vždy získá už za samotnou registraci a aktivní účast. Patnáct bodově nejúspěšnějších účastníků celé sezony se utká v závěrečném finále Czech Bartenders League o titul Barmana roku 2023.

 

Aktuální pořadí naleznete vždy na webu Czech Bartenders League. V měsíci únoru na něm přibyde také prezentace všech soutěží aktuálního ročníku.

 

Czech Bartenders League letos načíná třetí ročník. Předchozí sezona 2022 zahrnovala i „covidová“ léta 2021 a 2020. Nejvíce bodů se v ní podařilo nasbírat Janu Lukasovi z českobudějovického Café Datel, o vítězi ale rozhodne až finále pořádané 30. května 2023 jako součást programu konference Abzac hands up! Historicky první ročník ligy vyhrál Jan Šebek z Becher’s Baru Grandhotelu Pupp.