Vážení členové, partneři i příznivci České barmanské asociace,

 

právě skončený rok 2022 snad už můžeme, i přes všechny obtíže a nové výzvy, které před nás postavil, nazývat opět jako rokem, pokud ne normálním, tak alespoň běžnějším, než byla léta datovaná čísly 2020 a 2021.

 

A to je pro celou gastronomii moc důležitá, pozitivní zpráva. Ano, nemusíme si vzájemně připomínat, že momentálně hledíme do oka hurikánu energetické krize, o které nikdo přesně neví, co s rokem 2023 vlastně udělá. Přičtěme si k tomu nedostatek kvalitní pracovní síly a inflaci, kvůli níž klesá koupěschopnost obyvatelstva, a je nám jasné, před jak gigantické výzvy nás osud opět postavil.

 

Jistě však znáte onu časem prověřenou pravdu o tom, že každá krize je zároveň příležitostí. Možností přijít s novými myšlenkami a plány, díky nimž vyjdeme z potíží silnější. Naší asociaci se přesně tohle po covidu povedlo a já věřím, že stejně to uvidí i všichni zapálení gastronomové, až budou bilancovat rok 2023.

 

Ne, vážně nyní nejsem pesimistou. Z rozhovorů s mnohými podnikateli a provozovateli nejen barů cítím naději a víru. Bude to už jen lepší. Zase žijeme. Zase můžeme dělat to, co máme tak rádi. Zase jsme nalezli starý známý řád ztracený v nekonečné a ubíjející koronavirové improvizaci.

 

Cílem České barmanské asociace pro nadcházející období je vrátit se ke kořenům naší činnosti – tedy pokračovat dál v pořádání především vzdělávacích a soutěžních (čili motivačních) aktivit. Značný progres jsme realizovali už v uplynulém roce, kdy jsme ve srovnání s „dobou předcovidovou“ přidali na organizaci eventů. Reagovali jsme totiž na obrovský zájem středoškolských učitelů o vzdělávání, a proto již pořádáme tradiční Workshop pro pedagogické pracovníky škol s gastronomickým zaměřením ne jednou, ale dvakrát ročně. Se stejnou frekvencí se koná také novinka roku 2022 – CBA Team Challenge neboli týmová juniorská soutěž pro středoškolské studenty.

 

Mám radost z prohlubující se partnerské spolupráce s mnoha relevantními subjekty působícími v oborech nápojářství, gastronomie a hospitality. Kooperujeme nejen v odborné rovině, ale našim partnerům můžeme být díky pravidelné komunikaci především s komunitou insiderů prospěšní například i podporou v disciplíně public relations.

 

Velký marketingový potenciál spatřují v již zaběhnuté Czech Bartenders League, která spojuje ty nejprestižnější soutěže barmanských profesionálů v Česku. Právě skončeného „ročníku“ 2020-2022, jenž zahrnoval 17 soutěží, se zúčastnilo celkem 178 barmanů. Tohle číslo mě nepřestává ohromovat! Celá idea i zájem o ni je velmi zavazující a motivuje náš tým, abychom koncept barmanské ligy posouvali dál. V roce 2023 to bude jeden z našich hlavních úkolů.

 

Milí přátelé, přeji vám inspirativní rok 2023.

 

 

Aleš Svojanovský

Prezident CBA