Zvítězila v něm totiž česká reprezentantka Barbora Kulhánková z mělnického Brloh Baru.

 

Monin Cup je soutěž pro mladé barmany do 27 let. Tématem letošního ročníku bylo vytvoření nezapomenutelného okamžiku skrze prezentaci drinku splňujícího tři hlavní kritéria – zapamatovatelnost, opojnost a jedinečnost.

 

Globální finále soutěže se konalo 6. a 7. prosince ve francouzském Bourges. Právě tam má výrobce světoznámých sirupů Monin už od roku 1912 své sídlo. Zúčastnily se ho čtyři desítky barmanů z celého světa.

 

Nejprve bylo v úterý 6. prosince na programu první kolo, v němž se soutěžící prezentovali se svými koktejly z národního kola. Vítězka českého národního kola Barbora Kulhánková tak míchala koktejl Le Chemin složený z Earl Grey likéru Monin, ginu Jodhpur, domácího heřmánkového cordialu, slaného roztoku, grepového bitteru a tequily El Jimador.

 

Devět nejlepších soutěžících včetně české zástupkyně pak postoupilo do středečního závěrečného souboje, v němž měli vytvořit drink založený na cordialu Paragon. Barbora Kulhánková se představila do hořkých tónů naladěným highballem La Famille obsahujícím whisky Bushmills, cordial Paragon White Penja Pepper, likér Chartreuse verte, grepový bitter a tonik. Protože nenašla přemožitele, veze si ze země galského kohouta hlavní cenu v podobě šeku na 5 tisíc euro. Nejlepší tři soutěžící se navíc zúčastní výletu na portugalské plantáže citrusů yuzu.

 

„Upřímně, jsem spíš trémista, takže jsem poslední dva týdny žila ve stresu. O to více si vítězství vážím. Je to nepopsatelný zážitek,“ přiznala Barbora Kulhánková cestou z Francie.

 

„Báru zdobí skvělý storytelling, práce s emocemi diváků i znalosti brandu. Vyplatí se vám ji dále sledovat, protože rozhodně nejde o její poslední velký úspěch. Je to velké jméno nastupující barmanské generace,“ pochválil úspěšnou barmanku brand ambasador značky Monin pro Českou republiku Honza Zlámaný. „Doufali jsme, že by Bára mohla postoupit do devítičlenného finále. Vítězství je ale výsledkem z říše snů,“ dodal Marek Švarc, spolumajitel společnosti Zanzibar, která v Česku produkty Monin distribuuje a pořádá zde i národní kolo Monin Cupu.

 

Podle prezidenta České barmanské asociace Aleše Svojanovského úspěch mladé barmanky dokazuje kvalitu tuzemské barmanské scény. „V naší zemi kontinuálně dozrávají barmani, kteří zvládnou uspět v globálních soutěžích a vést či zakládat podniky v předních koktejlových metropolích světa. Máme být na co pyšní,“ uzavřel Aleš Svojanovský.