Vítězkou letošního ročníku barmanské soutěže Mattoni Grand Drink a tím pádem i mistryní světa v míchání nealkoholických koktejlů se stala Greta Grönholm z Finska. Český reprezentant Jan Šebek skončil třetí. Globální finále soutěže se uskutečnilo v sobotu 21. srpna na Mattoni Life Baru u karlovarského Vřídla.

 

Světové finále jubilejního 10. ročníku bylo součástí programu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF). Před zraky přítomných diváků se o titul mistra světa utkalo 18 nejlepších barmanů z celého světa, kteří se do Karlových Varů kvalifikovali vítězstvím v národních kolech soutěže.

 

Šampionka Greta Grönholm si přišla na finanční odměnu ve výši 10 tisíc amerických dolarů. Její koktejl Me The Artist obsahuje perlivou minerální vodu Mattoni, supasawu, piñacoladový sirup, grepový bitter a thajskou bazalku. „Jsem nesmírně šťastná. Byla to moje první mezinárodní soutěž po osmi letech, kdy jsem v Praze na den přesně – 21. srpna 2013 – získala titul mistryně světa na koktejlovém šampionátu Mezinárodní barmanské asociace. Takže dnešní datum je mé šťastné datum a Česká republika je mou šťastnou zemí,“ radovala se Greta Grönholm nedlouho po vyhlášení výsledků.

 

Za drinkem Me The Artist se ukrývá příběh o důležitosti duševního zdraví člověka. „Jako lidstvo jsme si aktuálně prošli těžkými časy, lidí trpících psychickými poruchami přibylo. A snad každý z nás se někdy jen cítí zkrátka mizerně. Proto jsem připravila koktejl ozvláštněný o štětec, jedlé barvy, jedlé lepidlo a jedlý barevný prášek. Je totiž vědecky dokázáno, že malování pomáhá při duševních potížích. Malování je druh terapie, jehož prostřednictvím můžete lépe než slovy vyjádřit, co cítíte,“ popsala story vítězného drinku Greta Grönholm, prezidentka Finské barmanské asociace a spolumajitelka rodinného hotelu s restaurací Loimaan Seurahuone.

 

Na druhé příčce ohodnocené odměnou ve výši 3 tisíc dolarů se umístil Stefan Haneder z Rakouska, třetí skončil Jan Šebek z České republiky, který obdržel 2 tisíce dolarů. Domácímu publiku se prezentoval koktejlem Rhubizz kombinujícím nealkoholický destilát Seedlip Grove 42, cordial Monin Paragon Rue Berry, rebarborovou šťávu, perlivou minerální vodu Mattoni a lístek shiso. Jde o lehký drink kategorie Fizz.

 

„K jeho přípravě jsem použil suroviny, které reprezentují důležité ideje současného barmana. Ať už jde o udržitelnost našeho jednání vůči životnímu prostředí, používání moderních technologií nebo využití sezónních a lokálních ingrediencí,“ vysvětlil Jan Šebek, který profesně působí v Becher’s Baru karlovarského Grandhotelu Pupp.

 

Podle jeho slov hrají nealkoholické míchané drinky v barových nápojových lístcích čím dál důležitější roli. „U nás v baru máme v nabídce hned tři, a prodávají se hodně,“ doplnil.

 

Cenu za nejlepší inovaci získala Liina Rätsep z Estonska, nejlepší design drinku se podařil Mario Cristinovi z Itálie a nejlepší barmanskou technikou se dle hodnocení komise blýskla celková vítězka Greta Grönholm. Soutěž hodnotila komise složená z prezidentů národních barmanských asociací.

 

Prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský upozornil na fakt, že světové finále Mattoni Grand Drink bylo globálně jedinou mezinárodní barmanskou soutěží, kterou se navzdory složité situaci ve světě podařilo uskutečnit v „off-line“ režimu a daném rozsahu. „Znamená to, že světová barmanská komunita má nadále zájem o soutěžní aktivity a chce v nich po dlouhé pauze způsobené pandemií pokračovat,“ uvedl Aleš Svojanovský.

 

Zároveň vyzdvihl český úspěch v podobě třetího místa Honzy Šebka. „Podařilo se mu vytvořit velmi moderní koktejl, který je snadno replikovatelný v kterémkoliv baru u nás i v zahraničí,“ dodal.

 

Mattoni Grand Drink je celosvětově uznávaná barmanská soutěž s více než dvacetiletou tradicí. Letošní 23. ročník byl zároveň podesáté pořádán jako oficiální Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů pod záštitou Mezinárodní barmanské asociace. Základem všech soutěžních koktejlů je vždy minerální voda Mattoni.