Na soutěžním pódiu to od Jana Šebka byl suverénní výkon. Svou show zahájil projekcí vtipného videa, po níž nakráčel do sálu a nabídl publiku, aby si kdokoliv z přineseného soudku načepoval jeho již hotový soutěžní koktejl nazvaný Chodec. Zaslouženě tak ke konci programu pátečního Abzac hands up! převzal jako vítěz Grand Prix CBA trofej pro Barmana roku 2019.

 

Jak se cítíte pár minut po vyhlášení výsledků?

Skvěle. Výsledky jsou za rok 2019, takže to trvalo strašně dlouho. Ročník to byl náročný, soutěží se konalo opravdu moc a člověk musel vytrvat.

 

Nevynechal jste snad ani jednu. Co vás celý rok pohánělo a motivovalo?

Odjakživa jsem byl soutěživý. Hlavně se ale na soutěžích navzájem potkáváme, můžeme si popovídat a družit se.

 

Jaký je příběh vašeho vítězného drinku?

Jmenuje se Chodec neboli Walker a hlavní myšlenkou je pokrok – nebát se udělat krok kupředu. Přesně tak to v životě měly i dvě velké osobnosti prezentovaných nápojových značek. John Walker už jako malý přišel o otce, odvážně prodal malý rodinný statek a otevřel si hokynářství, kde později vznikaly míchané whisky. Také Lionello Stock se rozhodl opustit svůj fungující byznys v Itálii a založit v západních Čechách destilerku, která funguje dodnes.

 

Kromě whisky Johnnie Walker a likéru Fernet STOCK jste v drinku použil i dvě vlastní domácí ingredience.

Tou jednodušší je cordial vytvořený z esencí dvou druhů dřeva – palo santo a cedru. Dál už jen cukr, kyselina a voda a za tři minuty máte v Thermomixu hotovo. Ingredience vás stojí pár korun, přitom je skvělá, voňavá, zanechá v drinku jakýsi mystery flavour, secret touch. Vyrobit druhou surovinu bylo o poznání složitější. Inspiroval jsem se při tom michelinskými restauracemi, kde pracují s „černým“ ovocem, a já si vybral černá jablka, jejichž oříškovo-karamelová chuť perfektně ladí s whisky Johnnie Walker. Černá jablka vzniknou fermentací ve vakuu po dobu dvou měsíců a při konstantní teplotě 67 stupňů. Z těchto jablek jsem potom vyrobil sirup a ten použil k sekundární fermentaci mé vlastní tibi limonády, kdy po prvotní fermentaci mléčnou kulturou následně fermentujete tekutinu v lahvi, a k tomu potřebujete nějaký cukr – třeba ze sirupu. Po dvou kvašeních vznikla unikátní perlivá limonáda, kterou jsem drink Chodec dolíval. Na závěr jsem ho zastříkl parfémem na bázi fernetu a citrusů.

 

Čím jste jej ozdobil?

Minimalistickou ozdobou v podobě oříškového korálu. V oleji na pánvičce smažíte směs mouky, oříškového likéru a vody a vznikne vám sušenka korálovité struktury.

 

Jak dlouho se takový drink vymýšlí a pracuje se na něm?

Příprava na soutěž kvůli pracnosti výroby některých ingrediencí trvá až tři měsíce.

 

V příštím roce budete reprezentovat Česko na koktejlovém mistrovství světa IBA na Kubě. S jakými ambicemi tam pojedete?

Popravdě si to ještě ani moc neuvědomuji (smích). Musím teprve zjistit, jaké tam bude zadání. Co všechno si budu moct vzít do letadla… Přípravy určitě budou veliké, uvidíme.

 

Pracujete v Becher’s Baru karlovarského Grandhotelu Pupp. Byl jste u znovuotevření tohoto slavného podniku…

Konzultovali jsme jej s Vítězslavem Cirokem jako dlouhodobý projekt. Byl zavřený už před koronou a naším úkolem bylo navrátit mu určitý lesk. Nové menu jsme založili na barvách a emocích, jelikož jsme chtěli po té smutné šedivé době bar rozzářit a vnést do něj život. Hostům tak drinky přinášejí třeba Radost, Vášeň nebo Lásku.

 

Doslova za pár dnů budete reprezentovat Česko na šampionátu v míchání nealko koktejlů Mattoni Grand Drink. Musíte být v jednom kole.

Přesně tak. Navíc sice pracuji v Karlových Varech, ale bydlím v Praze, takže neustále cestuji. Starám se také o naši firmu Apollo Consulting, a do toho ještě musím stíhat soutěže. Je to všechno ve velké rychlosti.