Hlavní partneři:  
   
ČESKÁ BARMANSKÁ ASOCIACE
member of International Bartenders Association

« zpět

Láska k dezertům přinesla Martinu Vogeltanzovi vítězství ve Wörthersee

2. 12. 2019
Mimořádného úspěchu dosáhl v minulém týdnu český barman a viceprezident CBA Martin Vogeltanz, když se stal nejen vítězem své kategorie, ale také absolutním vítězem 24. ročníku soutěže International Wörthersee Cocktail Cup (IWCC). Z Rakouska si tak odvezl dvě zlaté sošky.
IWCC je jednou z nejvyhlášenějších barmanských soutěží v Evropě, kterou již v roce 1990 založil přední rakouský barman Peter Weissnegger. O dvacet let později otěže organizace převzal jeho neméně slavný žák Mario Hofferer a učinil z ní událost světové úrovně. Také díky Mariovým dlouholetým zkušenostem se zde pravidelně utkává vždy několik desítek mezinárodních soutěžních barmanů.

Letos se soutěž, které se někdy přezdívá „Malé mistrovství světa“, konala v termínu 25.-27. listopadu a zúčastnilo se jí 37 barmanů v několika skupinách podle přiřazených sponzorů. Martin Vogeltanz startoval v devítičlenné skupině nazvané podle rakouské distribuční společnosti Top Spirit. V ní si mohl vybrat, zda za bázi svého drinku zvolí vodku Stolichnaya, nebo whisky Monkey Shoulder.

Vybral si první možnost a vytvořil veledílo určené pro všechny příznivce dezertů. Jeho koktejl Stoli Brûlée kromě destilátu v základní a čokoládovo-malinové variantě obsahuje ještě domácí pyré složené z malin, citronové trávy a růžovo-vanilkového čaje, dále mandlový sirup, citronový fresh, bílek a vrstvu třtinového cukru na závěrečné zkaramelizování.

„Jsem milovníkem dezertů a créme brûlée je můj oblíbený. Vytvořil jsem drink typu sour s bohatou pěnou, kterou jsem z poloviny zasypal cukrem a zapekl ji. Zbytek hladiny pokrývá malinový prach s dekorací v podobě malin a karafiátového okvětního lístku. Kdo má raději kyselé chutě, napije se drinku přes malinový prach a zakousne se do maliny plněné sýrem mascarpone. Lidé preferující sladkost zvolí cukrovou krustu a případně ještě čokoládou na talíři. Stoli Brûlée si tedy můžete vychutnat vícero cestami,“ popisuje Martin Vogeltanz filozofii koktejlu, která na barmanských soutěžích přijde k užitku. Jako soutěžící totiž většinou na podobných akcích dopředu nevíte, kdo z komisařů bude váš drink hodnotit. Martin Vogeltanz měl tímto způsobem připravené různé varianty konzumace koktejlu dle osobních preferencí, což hodnotitelé kvitovali.

Český barman v Rakousku nejdříve vyhrál svou kategorii a postoupil do čtyřčlenného finále, kde zopakoval skvělý výkon a mohl si užívat celkového prvenství.

Kromě soutěžení účastníci v rámci doprovodného programu absolvovali také workshopy o nové řadě cordialů značky Monin Paragon a tlakových lahvích iSi, štýrskou noc s grilovaným prasetem a tradičními koženými kalhotami, honosnou galavečeři i wellness aktivity.


STOLI BRÛLÉE
Receptura:
1 cl Stolichnaya Vodka
3 cl Stolichnaya Chocolate Raspberry
3 cl domácí pyré (maliny, citronová tráva, čaj Dilmah Rose Vanilla)
2 cl Monin mandlový sirup
1 cl čerstvá citronová šťáva
3 cl bílek
Třtinový cukr na zkaramelizování

Ozdoba:
Maliny, mascarpone, máta, čokoláda, jedlé zlato, karafiáty
6. 6. 2020
RUMFEST 2020
27. 6. 2020
ZRUŠENO - MATTONI GRAND DRINK 2020 - WORLD CHAMPIONSHIP IN MIXING NON-ALKOHOLIC COCKTAILS
29. 6. 2020
22. 8. 2020
Čajomír fest 2020
29. - 30. 8. 2020
German Rum Festival 2020
Svět barmanů 1/2020
Nabídka zaměstnání
Mediální partneři
Odborní partneři