Hlavní partneři:  
   
ČESKÁ BARMANSKÁ ASOCIACE
member of International Bartenders Association
      

« zpět

TZ: Jan Lukas se s Apothekou rozloučil vítězstvím

27. 11. 2017
V pondělí 27. listopadu se v Českém Krumlově uskutečnil Apotheka Real Bartenders Competition, letošní poslední díl soutěžního seriálu České barmanské asociace o Barmana roku v kategorii Classic. Z vítězství se ve stylovém baru Apotheka radoval domácí barman Jan Lukas. Na druhém místě skončil Robert Weis ml. a třetí příčku obsadil Martin Vogeltanz. Ten také bral celkové vítězství v Barmanovi roku.
Drink Château Lady Jana Lukase obsahuje 5 cl ginu Gordon`s, 1 cl bílého portského vína, 2 cl cordialu Roses Lime, 2 cl vanilkového sirupu Giffard a 0,5 cl limetového freshe. Servíruje se ve šperkovnici a je inspirován pověstí vázající se k českokrumlovskému zámku, který stojí na dohled od baru Apotheka.

V jeho komnatách totiž prý kdysi strašívala bílá paní. Po nocích se tajně vkradla do pokojů šlechtičen a kochala se krásou jejich šperků. „Ozdobami z vzácných kovů se přehrabovala, ale nikdy nic neukradla. Když se ženy vzbudily, nalezly jednou za čas ve šperkovnici rukavici. Pokud měla bílou barvu, znamenalo to blížící se oslavu, například narození dítěte nebo svatbu. Černá rukavice však značila smrt,“ uvedl Honza Lukas s tím, že porotcům truhlice samozřejmě servíroval s bílou rukavicí.

Na barmanských soutěžích se přitom v poslední době zrovna nestává, že by vyhrávaly koktejly postrádající domácí surovinu. Krumlovské zámecké paní se to podařilo. „Na vymyšlení receptury jsme měli jen pár hodin. Já byl navíc tady za barem v práci, takže bych home made ingredienci ani nestihl vyrobit. A preferuji soutěžní drinky, které si mohou namíchat v jakémkoliv jiném podniku,“ dodal Jan Lukas na adresu svého drinku, jenž byl inspirovaný světovými klasikami Gimlet a White Lady.

Poslední letošní soutěže organizované pod hlavičkou CBA se zúčastnilo šest barmanů, kteří měli za úkol v 15minutovém limitu vytvořit čtyři porce koktejlu z vylosované báze a jakýchkoliv dalších surovin dostupných v Apotheka baru.

Jejich výkony hodnotila porota ve složení Jan Kuchař (Stock), Milan Zaleš (Bugsy`s bar), Miroslav Řehoř (Žlutá ponorka) a Robert Weis st. (Apotheka bar). „Všechny soutěžní koktejly byl povedené, vyzdvihnul bych ale jednu neméně důležitou věc. Soutěžící barmani se dlouhodobě zlepšují, někteří velmi výrazně,“ zhodnotil Jan Kuchař.

V konečném účtování Barmana roku 2017 v kategorii Classic zvítězil Martin Vogeltanz před druhým Janem Lukasem, a to o pouhý bod. Zkušený plzeňský barman se tak stal prvním soutěžícím v historii CBA, který v jednom roce získal titul Barmana roku v obou kategoriích – Classic i Flair.

Soutěž byla zároveň předzvěstí rozlučky Jana Lukase s Apothekou. Barman totiž po Vánocích opouští „své“ jižní Čechy a stěhuje se do Prahy, jeho dalším působištěm bude podnik L`Fleur.
21. - 22. 10. 2018
PRAGUE BAR SHOW 2018
2. - 3. 11. 2018
Whisky Life! Prague 2018
9. - 10. 11. 2018
WPP 2018
14. 11. 2018
METELKA CUP 2018
14. 11. 2018
TEEKANNE - JTC 2018
Nabídka zaměstnání
Mediální partneři
Odborní partneři